Przedszkole nr 46

AKTUALNOŚCI

 

 

Święto Niepodległości Polski

10.11.2021r. (środa) będziemy uczestniczyć w obchodach z okazji Święta Niepodległości. Bardzo prosimy w tym dniu o odświętne ubranie dzieci - na biało - granatowo lub biało - czarno.

Wycieczka

04.11.2021r. (czwartek) grupa III, IV i V jadą na przedstawienie "Jaś i Małgosia" do Multikina. Bardzo prosimy o przyprowadzenie dzieci z tych grup na godzinę 7.15. Śniadanie dzieci będą jadły o godzinie 7.30., a ok. 8.00 wyjeżdżamy. Dzieci nic ze sobą nie zabierają.

Dziękujemy!

Bajkoterapia

BAJKOTERAPIA – MAGICZNA MOC BAJEK

 

            Czytanie dzieciom bajek to skuteczna metoda wychowania wrażliwego człowieka, myślącego samodzielnie, z bogatą wyobraźnią, umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom. Kontakt z żywym słowem wzbogaca słownictwo, pomaga radzić sobie w wielu trudnych dla dzieci sytuacjach emocjonalnych (pierwszy dzień w przedszkolu, śmierć bliskiej osoby, brak akceptacji itd.). Dzieciom trudno ogarnąć rzeczywistość emocjonalną, ponieważ umiejętności społeczne i emocjonalne dopiero się u nich rozwijają.

            Bajki są doskonałym narzędziem wychowawczym – stanowią pretekst do rozmów i działań. Wspólne czytanie książek i rozmowa o nich może być łatwym i dostępnym sposobem budowania więzi z dzieckiem. Bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna. Odpowiednio dobrane i opowiedziane czy przeczytane bajki mogą doskonale wyciszyć przed snem, po dniu pełnym wrażeń, po trudnym dla dziecka wydarzeniu, które było dla niego stresujące, np.: wizyta u lekarza, szczepienie.

            Bajkoterapia jest ważnym elementem wspierania i oddziaływania terapeutycznego we wczesnych okresach rozwoju dziecka. Wzbogaca wiedzę dziecka o sobie i świecie. Terapia poprzez bajki redukuje napięcia i odbudowuje pozytywny obraz siebie i świata.

            Bajki mogą pomóc w zmianie zachowania dziecka. Zarówno wtedy, gdy chcemy nakłonić dziecko do sprzątania, jak i wtedy, gdy chcemy nauczyć je radzić sobie z agresją rówieśniczą.

            Rodzice oraz nauczyciele mogą tworzyć bajki terapeutyczne samodzielnie w zależności od potrzeb. Bajki można wykorzystać jako działanie profilaktyczne – gdy wiemy, że nastąpi jakaś trudna dla dziecka sytuacja – jak i w sytuacjach, gdy już pojawił się konkretny problem.

Fenomen bajki polega na tym, że bajka działa sama. Jej treść przenika do dziecka i stopniowo zaczyna działać. W pewnym momencie dziecko wciela się w rolę bohatera, który jest mu bliski. Wyobraża sobie jak i dlaczego ktoś może się czuć w określonych sytuacjach. Dziecko uczy się rozumieć siebie i emocje, które przeżywa. Czuje, która z bajek odnosi się bezpośrednio do niego. Odnajduje podobieństwo do swojego problemu i uczy się mu przeciwstawiać. Bajki terapeutyczne pomagają uporać się z dziecięcymi lękami i wątpliwościami. Dziecko zupełnie nieświadomie identyfikuje się z prezentowana sytuacją i bohaterem. Często próbuje tego samego rozwiązania w świecie realnym. Przekonuje się o swojej sile i niezależności. Jest dumne i zadowolone z siebie.

            Czytelnika trzeba wychować. Nikt nie rodzi się czytelnikiem. Dlatego Rodzicu: „Czytaj dziecku 20 minut dziennie.  Codziennie!”.

 

 

Katarzyna Kołodziej

Międzynarodowy Dzień Kropki

15.09.2021r. (środa) bierzemy udział w obchodach z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki. Z okazji tego dnia bardzo prosimy o ubranie dzieci w kropki - mogą być namalowane, naklejone, naszyte itd. Może być jedna kropka, może być ich dużo. Małe kropki, duże kropki - wszystkie pomysły mile widziane :)